Kurumsal Kültür

Bir organizasyonun üyelerini karakterize eden ve doğasını tanımlayan paylaşılan değerler, tutumlar, standartlar ve inançları ifade eden her şey.

Marka Özü

Doğa ve insandan elde edilen içgörüler, ilhamlar üzerinde yükselen Ana fikir ve üstünde yükselen eşsiz ideoloji.

Başlangıç noktası, dürtülerimizi harekete geçiren ipuçlarına bağlıdır. Bu bir fikir olabilir, içgörü olabilir hatta karşılanmamış bir ihtiyaç bile olabilir. Hızla yeniliklere adapte olup çözümler geliştiririz. Büyük sorunlara, gerçek çözümlerle sonuçlanan anlamlı bağlar kurarız. Gelişimi hızlandırıp somut sonuçlar sunarız.


Yaratıcı fikirler dedik. Marka iletişiminde hep tekrar edilen bir cümle vardır. Fikrin değerine dair: “İnsanlar yalnızca fikirlere karar verirler.” Bu sözün günümüzde önemli daha da büyük. Marka sadakatini arttırmak isteyen tüm markalar, el değmemiş fikirler bulup, bunları eşsiz bir deneyim haline getirmeye çalışıyorlar. Deneyim yarattıkça yeni fikirlerle diğer deneyimleri yaratmak gerekiyor. Bunun için de, ne kadar büyürseniz, o kadar özgün olmanız gerekiyor.


Özgünlük, estetik değer, tasarım, stil ve samimiyet önem kazanıyor. Herkeste olmayan şey ise bu. Bunlar tüketici hayatında zamanla estetik ölçüler belirliyor. Tüm küresel ticaret, kurum kültürleri ve toplumsal bilinç de bunun üzerinden şekilleniyor. Zaten buna deneyim ekonomisi diyoruz.


Yeni bir danışmanlık yaklaşımı

— Pazardaki diğer oyunculardan farklı.

— Pazarlama ve satış endüstrisindeki en iyi akıllardan bazılarının güçlü bir kolektifiyiz.

— En iyi uygulamanın neye benzediğini bilen pratisyenler ve danışmanlar.

— Benzersiz işimiz, tüketicilerden ve alışveriş yapanlardan sürdürülebilir büyümeyi etkinleştirmek için tasarlanmıştır.

— Yaratıcılığa yapı kazandırmak

— Bu yeni marka kimliğinin bir ana amacı tasarım dilimize tutarlı bir yapı kazandırmaktır. Tek çatı altında benzersiz seslere sahip, ilham verici ve dağınık olabilecek birçok yaratıcı insanımız var. Sistemin kendiliğinden kopmadığını hissetmek için, çekirdek bileşenlerin bir çerçevesini tanıttık, böylece içinde bulunan elemanlar istediğimiz kadar özgür ve etkileyici olabilir.

— Marka yapımız, görsel uyumu korurken yaratıcılık için yer tutan kalıcı ve etkileyici unsurlardan oluşur.


Yaklaşım

Rekabetin artmasıyla markaların, iyi tanımlanmış rolleri ve bu rolleri destekleyen vizyonları sahiplenir. Fakat çoğu zaman, marka farklılaştırıcı ve canlandırıcıları zaman içinde etkisini yitirecek ve rakipleri benzerlik konusunda ortak noktalarda buluşulması olası. Bu yüzden, büyük eşsiz iletişim fikrini bulmak ve uzun süre rekabeti anlamsız kılmak adına yapılan birtakım hamlelere şahit oluyoruz.


Öyle ki; ana fikirler markaların ve ülkelerin geleceğini, tarihin akışını değiştirecek kadar güçlü argümanlardır. Çünkü onlar bağlantı kurar, eğlendirir ve etkili sonuçları tetiklerken tartışmayı, uyuşmazlığı, görüş ayrılığını, aşka teşvik ederler. Her ne kadar, fikirleri hayatın bir parçası olarak görüyor olsakta aslında bir an için geri çekilip onların aydınlığı, mükemmelliğini ve çoğu kez sadeliğini hayretle ve hayranlık duyarız. Fakat bu hayranlıklar markaya entegre edilmesi konusunda etkili adımlar atılmadığı ortada.


Gelenekçi yapıda yönetilen markaların yönetiminde üst aklın bireysel tecrübelerine dayalı verilen kararları, trendlere karşı geliştirilen dirençler, mevcut kaynakların yanlış kullanımı nedeniyle iletişim kampanyaları genelde başarısızlık ile sonuçlandığını gözlemliyoruz. Artık dünya kreatif, monolog yerine diyalogun önemi kazandığı ve daha dijital olmaya doğru yol evrildiğini ifade edebiliriz.


Artık seksenlerde değiliz. Şimdi yeni bir kuralımız var: Yenilikçi ürünler yarat ve pazarlamayı onların içine yerleştir. Bugün, bizim için söz konusu olan, ürünün ta kendisidir.

Bu yüzden, trendler eskiye nazaran artık daha dinamik tavırla hareket ediyor, bilgilerin yenilenme hızı da inanılmaz seviyelere ulaştı. İzleyiciler artık daha aktif rol benimsedi ve markaların kaderini belirliyor. Farkındalığı artan izleyici kitlelerine yönelik kampanyaları modern teknolojiler ve bilimsel yaklaşımlar ile destekleyerek başarıya ulaşabilmek mümkündür.


Bu yüzden Görsel Atölye olarak; potansiyel iş ortaklarımıza ve müşterilerimize, atölyemizin en yeni hasatlarını vermek için gün geçtikçe kendimizi yeniliklere adapte etmeye ve bu adaptasyon sürecinde müşterilerimize de katma değer odaklı sonuçlar, paradan tasarruf sağlatan gelecek iletişimi tasarımı için beraber şekillendirmeye davet ediyoruz.


Tutarlı ve ayakları yere basan

Logomuz, renk paletimiz ve tipografimiz gibi yapısal unsurlar bizi temeli ve tutarlıdır. Bu temel bileşenler, markamızın görünür olduğu her yerde tanınabilir olmasını sağlamak için birlikte çalışır.


Neşeli ve etkileyici

Markamızın esnek unsurları yaratıcı ifadeyi kutluyor. İmaj, animasyon ve fotoğrafa yönelik yeni yaklaşımlarımız, daha geniş bir duygu yelpazesiyle iletişim kurmamızı, daha fazla risk almamızı ve sanatçılarımızın ve tasarımcılarımızın yaratıcılığını sergilememizi sağlıyor.


Bu marka bileşenleri bir sistem oluşturmak için birlikte çalışırlar.


Bu yeni marka, Görsel Atölye için neyin önemli olduğunu, yaratıcılığa duyulan özveri, yaratıcı bir ifade sevgisini ve kaliteyle ilgili bir takıntısını barındırıyor.


Marka demek, mâddi ve mâddi olmayan varlıklarının toplamıdır en temelde. Dolayısıyla bir markayı zihinde anlamlandırırken aynı anda bir renk ve karakter, bir resim ve bir mesaj, bir logo ve bir dilden daha fazlası düşünülmeli, daima.


Marka kimliğini yalnızca bir parçası olan adı, şânı, mesajı ve ses tonu ile tamamlanan bir marka logosu tasarımından ibaret olarak görmek yanlış bir fikir. Doğru bir iletişim hamleleri ile zihinlere ulaşılarak ancak başarılı bir marka olma yolunda ilerlemek mümkün.


Mevcut pazarların daralması, küreselleşme etkisiyle sınırlar dışına açılan markaların oyuna dahil olması, dijitalleşen dünya ile tüketicilerin markalarla etkileşimi artması ile artan mesaj yağmuru sebebiyle güçlü bir marka yaratmak oldukça zor bir hâl aldı. Marka, yanlızca yüksek kâr getiren bir araç değildir. Bir duygudur. Kültürel akım hâline dönüşmeye de başladı. Harley Davidson örneğini hatırlayın. Günümüzde bu kadar önemsenen marka sadece sadık müşterileri yaratmakla kalmaz, sadık çalışanlar da yaratır. Marka onlara inanacak bir şeyler vaad eder. Onların organizasyonun veya işletmenin amacını anlamalarına yardımcı olur. Bu sürecin temelini de doğru iletişim yönetimi ile ancak gerçekleşecektir.


Yaratıcı iletişim yapmaktan hoşlandığımız bir şey. Yüksek tempolu, giderek daha fazla sınırları daralan dünyada markalaşmayı, tüketicileri birer sadık müşterilerine ve hatta marka savunucularına dönüştürülmesinde mutlu müşterilerimizin yıllardır edindiğimiz tecrübelerimizden istifade etmelerinden oldukça memnuniyet duyarız. Sektörde adından söz ettiren markaların, kurumsal açıdan iyi tanımlanmış rolleri ve bu rolleri destekleyen vizyonları olması gerekir. Tüketici zihinlerinde olumlu algı yaratmaya yardımcı olan iletişim modelinin başında gelir.

Visual Atelier. Creative Brand and Communication agency aiming to make big brands valuable for the world.
 
2020 © Visual Workshop is a registered trademark and property. All Rights Reserved.